Optimista
Optimista/Optimist
Polska | 2012 | 45 min.
Rekomendujemy dla wieku: 7-
Reżyseria: Kryspin Pluta
Seanse
IKM
09 12
12:00
kup bilet
Opis filmu

8-letni Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

Reżyser
Kryspin Pluta

Kryspin Pluta

ur. 1981

reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych nagradzanych w Polsce i za granicą (m.in. „Gadzio”, „Martijn i Zoe”, „Optimista”); socjolog oraz zapalony żeglarz. Prezes Fundacji Inicjatyw Twórczych „Fordewind”, zajmującej się edukacją filmową.
Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz socjologii na Uniwersytecie Śląskim.
Opiekun artystyczny, prowadzi warsztaty filmowe z dziećmi oraz młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną, polegające na realizacji krótkich filmów, od pomysłu do realizacji, produkcja, zdjęcia, montaż, pokaz publiczny. Posiada duże doświadczenie w pracy z młodzieżą: organizacja, prowadzenie, opieka, koordynowanie, przewodnictwo, udział w projektach międzynarodowych.


Reżyseria: Kryspin Pluta
Scenariusz: Kryspin Pluta
Zdjęcia: Wojciech Ostrowski, Kryspin Pluta
Montaż: Dominik Jagodziński
Muzyka: Mikołaj Majkusiak